Ernesto Garcia, doktorand vid Konstfack, om omsorg och reparation
13 augusti 2026
Innan EU:s Right to Repair Directive (Directive (EU) 2024/1799) trädde i full kraft den 31 juli 2026, anordnades konferensen "Care and Repair Day" med fokus på cirkulära affärsmodeller. Ernesto Garcia var en av många paneldeltagare som diskuterade hur omsorg och reparation nu går från att vara ett hållbarhetsinitiativ till att bli en kulturell och kommersiell omställning.

En av Care & Repair Day-dagens diskussioner hade titeln "The Repair Revolution – Interior" med (från vänster) Anna Ryott (EY), Bjørn Fjellstad (Vestre), Mia Møgelgaard (Fredericia), Ernesto Garcia (Konstfack) och Mirkku Kullberg (Kasthall).
På Moderna museet i Stockholm hade Stefan "Trendstefan" Nilsson och Act of Caring anordnat den välbesökta konferensen som samlade hundratals formgivare, tillverkare, varumärken och återförsäljare från hela Europa för att utforska hur omsorg, reparation och återanvändning kan gå från att vara kostnadsposter till att bli konkurrensfördelar.
I takt med att direktivet om "rätt till reparation" påskyndar förändringen, utforskade konferensen vad som faktiskt krävs för att omvandla regleringar till möjligheter – och göra lång livslängd till en hållbar affärsmodell. Direktivet tvingar tillverkare av produkter som tvättmaskiner, telefoner och surfplattor att reparera trasiga varor även efter att den lagstadgade garantin löpt ut. Om man väljer att reparera en vara som omfattas av garanti istället för att byta ut den, förlängs den lagstadgade garantin med 12 månader.
Många aspekter av ämnet diskuterades under dagen och inredningsarkitekten och möbelformgivaren Ernesto Garcia – doktorand vid Konstfack – bjöds in för att tala om sin forskning. I den undersöker han de läkande egenskaper som finns inbäddade i begreppet reparation. Som en del av forskningen utför han löpande reparationer av föremål och miljöer i sin omgivning.
"Reparation pågår ständigt. Annars skulle samhället kollapsa. Men ofta sker det obetalt eller dåligt betalt. Så det är också något vi måste tala om; själva arbetet med att reparera."
I ett samtal om varför varumärken inte informerar oss om hur vi ska ta hand om våra saker, fick Ernesto Garcia frågan om och hur designutbildningarna hanterar detta.
Hans svar var:
"Ja, reparation och cirkularitet ingår i undervisningen. Men det handlar också om kritiskt tänkande och att återknyta till hantverket. Vi ligger ungefär fem eller sex år före. Nu handlar det om att formge för reparation."
Directive (EU) 2024/1799 on common rules promoting the repair of goods
Mer information om Ernesto Garcias forskning: García, Ernesto
Om konferensen: Care & Repair Day