Om njutningar, penselrörelser, neurotypiska tendenser, inre och yttre landskap
8 oktober 2025
Välkommen till vernissage för fyra kandidatutställningar fredag 17 oktober 2025, kl 17–20.

Vita havet
Ella Azcárate Lindblom visar i Ella City skulptur och film om att njuta av de små sakerna, bokstavligen de små sakerna. Olle Witt lyfter fram ett urval oljemålningar under titeln Sonar Work som syftar på rörelsen framför målningen, den fram och tillbaka med penseln i handen. "Att måleri är ordlös kommunikation är ett slitet uttryck, men det stämmer. Varje penseldrag är som fladdermusens pip, som studsar tillbaka för att avgöra vad som kommer härnäst."
Öppet: 18–19 oktober kl 11–16, 20–24 oktober kl 11–18
Ella City / Sonar Work

Pölen
Neurotypical Tendencies är Lea Ingrid Eilers videoverk och ljudinstallation som kretsar kring hur media porträtterar neurodiversitet. "Neurotypiker är ett icke medicinsk begrepp som refererar till människor som har en hjärnfunktion som anses vara normal. Det är motsatsen till neurodivergent som syftar till människor som har annorlunda hjärnfunktion än vad som anses vara normalt och kan även vara diagnosticerade med ADHD eller autism."
Öppet: 17–23 oktober, kl 12–17
Neurotypical Tendencies – Lea Ingrid Eilers

Galleri Konstfack (Tellusgången 16)
Thea Strömsten välkomnar publiken ombord på utställningen På en räls i natten skär jag försiktigt i mörkret. Genom film, teckning, ljud och skuggspel från handskurna papper rör sig denna utställning mellan inre och yttre landskap. "Jag blundar. Lyssnar till regnet som smattrar mot tågfönstret. Vi rör oss i en rasande fart men vart vi är på väg, har jag ingen aning om. Det är inte många dagar kvar nu, innan nätterna blir längre igen."
Öppet: 18–24 oktober, kl 12–17, eller på förfrågan
På en räls i natten skär jag försiktigt i mörkret – Thea Strömsten