Aspekter av tid i relation till digitalisering, automatisering, samhälle, kön och genus

3 oktober 2024

Med anledning av Fröken Urs 90-årsdag meddelas härmed att konstnären och doktoranden Anna Lundhs forskningsprojekt Miss Clock kommer att visas på Färgfabriken i januari 2025.


Den automatiska tjänsten Fröken Ur har funnits i Sverige sedan den 6 oktober 1934, då tidsangivelsen automatiserades med hjälp av en så kallad talmaskin. I projektet Miss Clock, som är en del av Anna Lundhs avhandling, undersöks olika aspekter av tid i relation till digitalisering, automatisering och samhälle, men även frågor kring kön och genus i förhållande till teknologi (och i synnerhet talande teknologier).

Genom en rad konstnärliga metoder och experiment vrider och vänder Lundh på fenomenet Fröken Ur, den banbrytande telefontjänsten som gjorde det möjligt att ta reda på vad klockan var genom att ringa ett nummer, varpå en kvinnlig röst automatiskt meddelade tiden. Fröken Ur kan sägas vara en tidig föregångare till dagens digitala assistenter och "hon" innebär även en föraning om att någon vi känner igen på rösten i själva verket kan visa sig vara en maskin.

Lundh har bland annat arbetat med att återskapa och manipulera optisk ljudteknik, med analoga fotografiska processer, med video enactments, samt med lecture performance. Denna konstnärliga produktion kommer att visas på Färgfabriken i Stockholm i januari 2025.