Kandidatutställning Evelina Nolin
Utställning
Datum och tid
19 september 2019 kl 16:00 - 26 september 2019 kl 18:00
Plats och färdväg
Konstfack
LM Ericssons väg 14, Stockholm (Se karta)
Färdväg: Tunnelbana eller buss till Telefonplan

För två år sedan revs en ladugård i en liten by i södra Småland. De delar av stommen och taket som var intakta sparades undan.
En kilometer ifrån platsen där byggnaden föll till marken utspelade sig en annan händelse 50 miljoner år tidigare. Jordskorpan sprack. Sprickan fylldes sakta upp med vatten och bildade snart en stilla sjö. En sprickdalsjö.
Från sjökanten ser man en stor sten som sticker upp ur sjön. Som toppen av ett berg är det enda som kan ses ovanför vattenytan. Stenen är svåråtkomlig varför få människor har bestigit den.
Du kommer aldrig att göra det.
Evelina Nolin går sitt tredje år på kandidatprogrammet Konst. På utställningen visas ett skulpturalt verk, som har skapats av material från dessa platser och de händelser som har utspelat sig där.
Arrangör
Institutionen för konst