Stipendier till Konstfackstudenter

8 juni 2020

Årets stipendiater samt årets pedagog 2020 är utsedda.

Muhammad Ali, student på masterprogrammet Konst, får rektor Åke Stavenows stipendium.


Rektor Åke Stavenows stipendium

Rektor Åke Stavenows mfl rektorers stipendiestiftelse ger i år pris till Muhammad Ali på masterprogrammet Konst.

 

Rektors premium

Tony Karlsson (Master Konst)

Inga Tsernova (Kandidat Ädellab)


Årets pedagog 2020 (Educator of the year)

Professor Andrea Peach, Institutionen för konsthantverk


Vasakronans stipendium

Frida McDavitt Wallin (Master Spatial design/Rumslig gestaltning)


Stipendier ur Konstakademins fonder

Molly och Ragnar Rudemars fond
Ferdinand Evaldsson (Master Konst)
Mariia Kulykivska (Master Konst)

Carl Larssons stipendiefond
Jesper Thour (Master Konst)


ÖVRIGA STIFTELSER

Grafisk formgivning och illustration
Frida Häggström (K) 1)
Hayfaa Al Chalabi (M) 1)
Yoon Gyonyoung (M) 1)
Julia Westerberg (M) 1)

Industridesign
Sophie Lagergren (K) 2)
Alesander Ahlström (K) 2)
Axel Abrahamsson (K) 4)
Paria Mohammadi (K) 4)
Maria Pita Guerreiro (M) 2)
Erik Valbo (M) 2)
Björk Gunnbjörnsdottir (M) 2)
Johan Ansander (M) 2)

Inredningsarkitektur och möbeldesign
Alice Andersson (M) 5)
Jonathan Wahlstedt (M) 5)
Agnes Hedenström (M) 1)
Adrian Bursell (K) 1)
Emma Samuelsson (K) 1)
Anna Sternelius (K) 1)
Isabella Werner (K) 1)

Keramik och glas
Simone Kuhs (M) 5)
Joakim Tano (K) 5)

Konst
Lydia Belevich (K) 2)
Makda Embaie (K) 2)
Alva Roselius (K) 2)
Henning Rehnström (M) 2)
Danae Valenza (M) 2)
Ingrid Gustafsson (M) 2)
Petronella Petander (M) 2)

Ädellab
Kajsa Wictorsson (K) 2)
Sijia Li (M) 2)
Gao Tongxin (M) 2)
Beata Grahn/Klara Sundqvist (M) 5)
Beata Grahn/Klara Sundqvist (M) 3)
Sara Hiredal (K) 3)

Textil
Maria Johansson (M) 1)
Emilia Sundqvist (M) 1)
Lisa Juntunen Roos (M) 1)
Ylva Vamborg (K) 1)
John Claesson (K) 1)
Timmy Sjöblom (K) 1)

IBIS
Emma Persson (M) 6)
Jessica Ahlström (M) 6)
Ronja Koman (M) 1)
Ebba Gradin (M) 1)
Plus avgångsstudenter i december 1)

Noter
1 Konstfacks stiftelse, samfond för förtjänta studenter
2 Nils Johan Sjöstedts stiftelse
3 Flemings och Färngrens stipendiestiftelse
4 Konstfacks stiftelse, samfond för behövande och förtjänta studenter
5 Ulla Fröberg-Cramérs stipendiestiftelse
6 Gudrun Åhlbergs minnesfond

 

Nominerade studenter till 2020 års stipendier ur Frimurarordens Jubelfond

Rektorstipendiet
Martin Thübeck, IA Spatial design

CRAFT! Ädellab
Emma Hansen
Emelie Liljebäck
Tina Domeij

CRAFT! Keramik &Glas
Malin Ida Eriksson
Josefin Burmester-Andersson
Sebastian Hägelstam

CRAFT! Textil
Maja Bäckström
Emilia Sundqvist
Amanda Varhaugvik

Grafisk formgivning &Illustration/Visuell kommunikation
Brit Pavelson
Hayfaa Chalabi
Marcus Jernberger

Uppdaterad: 8 juni 2020
Sidansvarig: