Experience Design, 120 hp
Ingen antagning till läsåret 2013/14.
Design Time – Create Experience
Det finns en växande global trend som representeras av det faktum att 86 procent av produktionen i USA består av så kallade "icke-materiella resurser". Vilka är då dessa icke-materiella resurser? De definieras vanligtvis som resurser som inte kan ses, beröras eller mätas fysiskt, och de skapas genom tid. Den här definitionen är en bra ingång för att börja tänka på vad vi gör i mastergruppen Experience Design, vilket är att skapa icke-materiella upplevelser.
Experience Design är svaret på den viktiga frågan: Hur kan design fortsätta att vara relevant inom den ekonomi många kallar I-Cube (Information, Innovation, Icke-materiell)?
En åktur i bergochdalbanan på Disneyland, liksom hälsovård, är värdefulla icke-materiella resurser som äger rum i tiden. Upplevelsedesignern har applicerat sina metoder, från designtänkandet och erfarenhetsutvecklingen, till framtidsprognoser på allt från att göra bergochdalbanan spännande till att förbättra tillfrisknandet för patienterna.
Upplevelsedesign stannar inte upp vid konstens och designens gränsmarker, utan flödar över gränserna och inkluderar humankapital, ledarskap, forskning, immaterialrätt, systemdesign, tvärvetenskaplighet, effektivitet, soft power, produktivitet och ny kunskap, vilket har blivit I-Cube ekonomins verkliga måttstockar för att mäta prestanda och värdeskapande. Och här är upplevelsedesignern samtidigt en förändringsledare.
Särskild behörighet
Avlagd kandidatexamen eller motsvarande kunskaper. Dokumenterat goda kunskaper i engelska. Läs mer om behörighet här.
Urval
Urval görs på konstnärlig grund och baseras på en portfolio med tidigare arbeten, avsiktsförklaring och intervju. Läs mer om urval här.
Undervisningsspråk
All undervisning bedrivs på engelska.